Pánske bombery

12
12

Bombery - od armády až do mesta

Pánska bombera je odev s dlhou a fascinujúcou históriou. Aj keď ju dnes môžete stretnúť v uliciach každého mesta a dediny, jej rodokmeň sa nenachádza ani na mestských predmestiach, ani na najväčších módnych mólach, ale ... v americkej armáde. Prototypom tejto legendárnej pánskej bundy bol model A2. V roku 1931 to dostali americkí piloti. Odtiaľ pochádza aj jeho názov, ktorý sa dá nájsť dodnes, a to – pilotka.

 

Aký bol predok bombery? Pánska bombera pre vojakov

Bola to jednoduchá bunda z matnej kože. Na samom začiatku boli vyrobené z tuleních alebo koňských koží a po nejakej dobe ich nahradili dostupnejšie a lacnejšie kozie a kože z dobytku. Strih pánskej bombery, rovnako ako mnoho iných, bol reakciou na praktickú potrebu. Až do prvej svetovej vojny mali piloti dlhé kožené kabáty, ktoré pri lietaní lietadlom neposkytovali dostatočnú slobodu pohybu. Piloti potrebovali nielen niečo pohodlné, ale aj veľmi teplé a chrániace ich pred vetrom.

 

Ako spoznáte pánsku bomberu?

Bombery si nemožno pomýliť s iným modelom pánskych búnd. Charakteristické pre nich je zapínanie na zips, rovnako ako lemy na golieri, rukávoch a dole. Tento strih má najčastejšie šikmé vrecká bez zapínania - aj keď samozrejme nájdete aj modely, ktoré tento vzor porušujú a idú nad rámec tohto popisu. Koniec koncov, dizajnéri sa radi hrajú.

 

Pánske bombery dobývajú Hollywood!

Svet poznal a miloval bombery hlavne vďaka americkým hviezdam a filmom, v ktorých sa objavili - z prelomu 40. a 50. rokov. Nosil ich okrem iných aj Frank Sinatra vo filme „von Rayan Express“ z roku 1965 a Gregory Peck vo výrobe filmu „Z modrého neba“ v roku 1949. V 21. storočí sa pánske bombery znovu narodili a vrátili sa k priazni módneho sveta - zdá sa, že je to dobré. Model sa rozvinul. Dnes sú tieto pánske bundy s lemom dostupné nielen z kože, ale aj z bavlny alebo syntetických materiálov. Podľa použitého materiálu sú vhodné pre každé ročné obdobie a počasie. Zimné bombery sú vybavené veľkou kapucňou zdobenou kožušinou, zatiaľ čo tie typické mestské a športové - bavlnenou kapucňou. Je zaujímavé, že pánske bombery majú aj svoj trochu formálnejší vzhľad. Bolo to možné vďaka použitiu prešívanie) . V našom internetovom obchode Ozonee nájdete široký výber bomberiek pre mužov v tlmených, tmavých farbách, ako je tmavomodrá, fľaškovo zelená alebo čierna. Ak máte radšej niečo odvážnejšie a pútavejšie, určite sa vám bude páčiť modrá alebo červená bombera.

 

S čím kombinovať bomberu?

Stojí za pripomenutie, že pánska bombera nie je príliš formálnym modelom. Z tohto dôvodu je lepšie nekombinovať ju s oblekom a iným formálnym, elegantným oblečením. Tento model pánskej bundy je charakteristický pre ležérny, streetwearový a rockový štýl. Môžete ju úspešne kombinovať s džínsami, joggermi. Plus tenisky alebo iná športová obuv. A čo pod bomberku? Bavlnená košeľa s dlhým rukávom, károvaná košeľa alebo tričko s potlačou urobia svoju prácu. Bomberka je všestranný a mimoriadne pohodlný kúsok oblečenia. Vyskúšajte ich aj vy!

pixel